Ana Sayfa Güncel Spor Aktuel Yazarlar Günün Haberleri
Denizli 
www.ucakbiletiuzmani.com
  Çok Okunanlar
Turizm
 
 Açılış Sayfam
 Favori Sayfam
 Ana Sayfa
 Denizli THY haberleri
 Denizli Belediye haberleri
 Denizli Spor haberleri
 Pamukkale haberleri
 Turizm haberleri
 Künye
 Seri Ilanlar
 Linkler
 Webmaster / RSS 

Tüm Yazarlarımız

 Ençok Okunan

 Son Yorumlar
 iFTAR YEMEĞi -  BU İFTAR YEMEĞİ ÇOK GÜZELDİ...AHMET CAN FIKIRDAK

 BU TRAKTÖRÜ SEVIYORUM -  bu motorun üstüne motor tanmyrum yarisan varsa hazırm (08 facia)...BURAK

 BAŞAK 2011 -  BAŞAK TRAKTÖR KRİZ YILLARINI GERİ BIRAKTI YENİ MODELLERİ İLE ÇİFTÇİMİZİN HİZMETİNDE OLMAYA DEVAM EDİYOR. TÜM TÜRKİYE'DE YAYGIN SERVİS VE YEDEK PARÇA A...METIN

 YAKIT -  kardeşim ş urfada bir cifciyim 4 ay önce meyveci 60lığ aldım külvatorla dünü me 2 litre yakıt yakiyor külvatorla nerde bunun yüzde 30 t...SALIH CUDA

 YAKIT -  kardeşim ş urfada bir cifciyim 4 ay önce meyveci 60lığ aldım külvatorla dünü me 2 litre yakıt yakiyor külvatorla nerde bunun yüzde 30 t...SALIH CUDA

 CHOYANG SENI SEVIYORUZ -  çok kısa süre içerisinde choyang ailesine katıldım samimiyet choyangta doğruluk choyangta güleryüz ve anlayış choyangta kısacası insanın işini sevmesi...FATIH YILDIRIM

 HAFIF TIÇARI GÖRÜNEN ARAÇLARDAKI SORUNLAR -  1).kapalı,camlı,tam koforlu(geriç harbi ticarilerde de bu lüks fazlasıyla var),doblo,kangoo,caddy,partner...v.s lerin üstü açık kasalı araçlarla (en ...MURAT ÇALIŞKAN

 HURDA YASASI -  30 senedir *eski otolar ıle uğraşıyorum* 1993 model lada tavria -- 1991 fiat bis **** araçlar sokaklarda hurda durumda binlerce araç var* d...ŞEREF ÖNEY

 20 YAŞ VE ÜZERi YASASI BEKLiYORUZ. . . -  SAYIN YETKİLİLER 5838 SAYILI YASANIZIN 20 YAŞ VE ÜZERİNİ KAPSAMASINI BEKLİYORUZ.BENİM 1986 MODEL KAMYONUM VAR MUAYENEDE SORUN YAŞYORUZ Bİ TÜRLÜ GEÇMİY...TALAT

 KUTLARIZ -  gözünüz aydın seyriniz bol olsun !...EMINE SEVIM KIRATLI
Haberlerinde Ara:

Atık yağlar nerede?

Denizli kent merkezinde otomobillerden çıkan yanık yağlar, lemek fabrikaları ve tekstil firmalarının mutfağında oluşan atık yağlar nerede? İnsan ve çevre sağlığına ağır zarar veren yağlar nerede?

01 Nisan 2010 - 11:45 Güncel Haber Kategorisi
Atık  yağlar nerede?
  
-Tamamen yenilenen Denizli'nin altyapısında tüm şebekeler yenilenirken, basın toplantısında bir gazetecinin ' Atık ve yanık yağlar nereye gidiyor? Sorusuna cevap veren Başkan Zeybekci, ' Araştırıp cevap verelim 'dedi. Altyapıda Sanayi sitesi ve birçok iş yerinden atık ve yanık yağların nereye gittiği ise merak konusu. Öte yandan lisanslı firmaların bu yağları topladığı iddialarına ise toplantıda kimse inanmadı.

-Denizli kent merkezinde 1,2. ve 3. oto sanayi'de atık motoryağları nereye gidiyor? Birçok lokanta ve işletmede, tekstil fabrikalarında her gün yemek pişiriliyor, hazır yemek firmalarında tüketilen yağların atıkları nerede toplanıyor? Kanalizasyona salınan ya da toprakla buluşan evsel ve ağır metal-çinko, kurşun- içeren sanayi atık yağlarının akıbeti nedir? Çevreye ve insana verdiği zarar nasıl önleniyor?

Denizli'de oto sanayi sektöründe, ev ve işletmelerde, hazır yemek yapan tabldot firmalarında, fabrikalarda, oto yağlama yıkama istasyonlarında ortaya çıkan evsel ve sanayi ürünü atıkyağ miktarı biliniyor mu?
İnsan sağlığına olan zararı kadar çevreye de en ağır zararı veren atık yağların nerede depolandığı bilinmiyor. Aylık yüzlerce ton atık yağın çevreye salındığı, bazı işletmelerde lavabo ve sokaklarda ise logarlar vasıtası ile kanalizasyona salındığı biliniyor. Diğere yandan bazı şahısların atık yağları toplayarak yeniden ekonomiye döndürme gibi girişimlerde bulunduğu gelen bilgiler arasında. Atık yağların para ile alınıp satılması, ticareti kesinlikle yasak. Mevzuat gereği resmi izne tabi kurumların bunları toplaması gerekiyor.
Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ise konu hakkında ayrıntılı çalışmanın bulunmadığını, en kısa sürede konunun üzerine gidileceğini, gözden kaçmış gibi görünen bu konunun ısrarla takip edileceğini belirtti.
Yanık yağlar nerede kullanılıyor?
Denizli kent merkezinde hareketli olan oto sanayi sitelerinde aylık yüzlerce ton otomobil yanık yağı değiştiriliyor. Otobüs, kamyon ve ağır tonajlı diğer araçlar, kamyonet ve araçlardan çıkan yağlar nerelere gidiyor?
Hazır yemek ve tabldot firmalarının yağları nereye gidiyor?
Lokanta ve işyerlerinde kullanılan yemek atığı yağlar nerede?
Otomobil yağlama yıkama istasyonlarında toplanan atık yağların akibeti ne oluyor?

Tablo korkuttu
Konu hakkında haber merkezimizin yaptığı küçük bir araştırma ise dikkat çekti. Bazı yetkililer ise konu hakkında bilgi birimini aktarmasına rağmen isminin ortaya çıkmasını istemiyor. Bu konuda belli bir sektörün oluştuğu, kimseye cephe almak istemediklerini belirten konu hakkında bilgi sahibi kişiler ise isim kullanmamak şartıyla bilgi verdi.
Erol Kes'in yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan tablo hayret uyandırdı;
1-)Denizli 1,2. ve 3. sanayi bölgesinde otomobil yanık yağları birçok işletmede vidonlar içinde depolanıyor. Bu işin ticaretini yapan bazı kişiler kg/lt fiyatı 300ykr den bunları alıyor..
2-)Motorlardan elde edilen yanık yağlar özellikle sonbahar ve kış mevsiminde yağ sobalarında ısınma amacıyla kullanılıyor- mazot, gazyağı ya da tüpe göre çok ekonomik.
3-)Bazı tekstil firmaları, kuruyemiş firmaları ve binalarda yakıt olarak kullanılıyor.
4-)Denizli'den toplanan yağların bir kısmı sahil bölgesinde balıkçı teknelerine veriliyor.
5-)yemek artığı yanık yağlar ise rafine edilerek yeniden kullanıma sunuluyor.
6-Kullanılmayacak derecede ağırlaşan yanık yağlar ev ve küçük işletmelerde kanalizasyon, sanayide ise logarlara salınıyor.
7-) Kullanılmış atık motor yağları yeniden filtre edilerek farklı amaçlarda kullanıma hazırlanıyor. Ençok tüketildiği alan ise 10 numara yağ ile karıştırılarak dizel araçlarda yeniden kullanılması
Toprak ise ağır metal ve zehirli madde içeren yanık yağ sebebiyle ağır tahribata uğruyor ve tamir edilemez şekilde darbe alıyor.
Türkiye genelinde bazı yerlerde bu konuda sektör oluştuğu, yıllık vergi, KDV ve diğer kayıplar ile devletin de binlerce lira gelir kaybına uğradığı, masa altı, merdiven altı işletmeler ile kara para şeklinde ekonomiye büyük kambur oluşturduğu belirtiliyor.


Bu haber 13192 kez okundu.